klimatyzacja, wentylacja, serwis


Idź do treści

warto wiedziec

Czym jest Klimatyzacja?
Pod pojęciem klimatyzacji rozumiemy kształtowanie mikroklimatu w pomieszczeniach, na który składa się temperatura, wilgotność i czystość powietrza. Właściwy dobór tych parametrów ma zasadnicze znaczenie dla samopoczucia ludzi przebywających w pomieszczeniach zamkniętych.ówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura powoduje uczucie dyskomfortu, toteż zapewnienie właściwej temperatury pomieszczeń użytkowych jest podstawowym warunkiem dobrego samopoczucia ludzi, którzy w nich przebywają. Istotnym elementem komfortu, jest też zawartość pary wodnej w powietrzu.duża jej ilość powoduje uczucie duszności, natomiast za niska może być przyczyną stanów zapalnych śluzówki i gardła. Niewłaściwy skład chemicznym powietrza w pomieszczeniu na przykład za niska zawartość tlenu i zwiększona ilość dwutlenku węgla może również powodować złe samopoczucie i dolegliwości. Podrażnienie błon śluzowych może być też spowodowane obecnością kurzu i roztoczy.
Choć do niedawna klimatyzacja domowa kojarzyła się z luksusem, to dzisiaj urządzenia klimatyzacyjne coraz bardziej się upowszechniają, stymulowane koniecznością zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia a zarazem wydajności i efektywności pracy i wypoczynku człowieka.
Zalety klimatyzacji
Domowa klimatyzacja ma wiele zalet. Urządzenia klimatyzacyjne mają precyzyjny układ regulacji temperatury, co pozwala osiągniecie w pomieszczeniach chłodu nawet podczas największych upałów.
Utrzymują automatycznie wilgotność powietrza na poziomie najbardziej odpowiednim dla organizmu człowieka i zapewniają odpowiedni przewiew. System filtracyjny urządzeń klimatyzacyjnych pozwala na uzyskanie w pomieszczeniach powietrza o dużym stopniu czystości. Klimatyzatory wyposażone są w filtry, zatrzymujące kurz, pył, bakterie i roztocza oraz likwidujące przykre zapachy. Urządzenia klimatyzacyjne mogą być również wyposażone w elementy grzejne, dzięki którym można dogrzewać pomieszczenia.
Budowa i podział
Budowa klimatyzatorów jest zbliżona do konstrukcji domowych chłodziarek. Głównym elementem klimatyzatora jest parownik, w którym następuje rozprężanie i parowanie czynnika chłodzącego, co powoduje odbieranie ciepła z otoczenia. Powstałe pary czynnika chłodzącego są sprężane w sprężarce i kierowane do skraplacza. W skraplaczu następuje zamiana gazu w ciecz. Powoduje to oddawanie nagromadzonego uprzednio ciepła. Następnie płynny czynnik chłodzący jest ponownie kierowany do parownika i cykl się powtarza.Zasadniczy podział klimatyzatorów obejmuje dwie grupy urządzeń. Do pierwszej z nich zaliczamy centralne urządzenia klimatyzacyjne, w których uzdatnianie powietrza odbywa się jednostopniowo w centrali klimatyzacyjnej. Drugą grupę stanowią urządzenia dwustopniowe. W urządzeniach tych wstępne uzdatnianie powietrza odbywa się w centrali, a ostateczne w docelowym pomieszczeniu.
Klimatyzatory są projektowane jako urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjno-chłodząco-ogrzewające i urządzenia zapewniające pełną klimatyzację z regulacją wilgotności. Klimatyzatory chłodząco-ogrzewające wytwarzane są na ogół jako jednoczęściowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub wodą, albo dwuczęściowe ze skraplaczem chłodzonym powietrzem. W klimatyzatorach dwuczęściowych jedna część montowana jest wewnątrz a druga na zewnątrz budynku. W części montowanej na zewnątrz budynku znajduje się skraplacz z wentylatorem, w części wewnętrznej sterowanie, sprężarka, filtry i parownik.
Dużą popularnością cieszą się klimatyzatory dwuczęściowe zwane splitami, składające się z jednostki wewnętrznej umieszczonej w pomieszczeniu i zewnętrznej, umieszczonej na zewnątrz budynku. Obie części połączone są przewodami elektrycznymi i hydraulicznymi w postaci rurek, w których znajduje się czynnik chłodzący. W odróżnieniu do modeli z poprzedniej grupy, mają sprężarkę przeniesioną do modułu zewnętrznego.
Innym rodzajem klimatyzatorów są klimatyzatory kompaktowe. Najprostsze i najtańsze w jednej obudowie zawierają wszystkie potrzebne do działania podzespoły. Przeważnie są to urządzenia przenośne lub montowane w oknach i wykorzystywane do klimatyzacji pojedynczych pomieszczeń. Są proste w obsłudze i nie wymagają montażu specjalnych instalacji zasilających.
Prostymi urządzeniami służącymi do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia są klima-konwektory. Łączą one w sobie funkcję grzejnika i chłodnicy a często wyposażane są także w nawilżacze powietrza. Urządzenia te składają się z wymiennika ciepła, wentylatora i filtra powietrza są montowane w stropach podwieszanych lub jako stacjonarne jednostki podokienne.
Jak wybierać?
Wybór urządzeń klimatyzacyjnych zależy od wielkości pomieszczeń oraz od potrzeb użytkowników. Oferowane na rynku urządzenia klimatyzacyjne różnią się kształtem, formą, ilością funkcji możliwych do wybrania przez użytkownika, sposobem programowania, zakresem temperatur i konstrukcją.
W pełni wyposażony system klimatyzacyjny, pracujący efektywnie w naszych warunkach klimatycznych powinien posiadać zakres regulacji temperatury w pomieszczeniu w granicach 18-35oC, pompę ciepła typu powietrze-powietrze działającą do temperatury zewnętrznej –20oC, kompresor z płynną regulacją wydajności, filtry powietrza wielokrotnego użycia z kontrolą stanu zabrudzenia, funkcje grzania, chłodzenia, suszenia, nawilżania i wentylacji. Tego typu systemy wyposażone są zwykle w mikroprocesor, kontrolujący wszystkie parametry pracy, programatory pozwalające na programowanie pracy w cyklu dobowym, oraz regulatory pozwalające sterować kierunkiem i intensywnością wydmuchu oraz wydajnością klimatyzacji.większości urządzeń klimatyzacyjnych stosuje się zdalne sterowanie za pomocą pilota.
dr inż. Jerzy Madej - źródło INTERIA.pl
Etykiety energetyczne
Etykieta energetyczna to cześć szerokiego Europejskiego Programu Ochrony Klimatu, który zakłada poprawę efektywności energetycznej jako jeden ze sposobów redukcji emisji CO2 do atmosfery w celu spełnienia postanowień protokołu z Kyoto.
Komisja Europejska ma nadzieję, że osiągnięta w ten sposób większa świadomość użytkowników skłoni ich do zakupu najbardziej ekonomicznego (ekologicznego) sprzętu odpowiadającego ich potrzebom.
Etykieta energetyczna dostarcza informacji na temat zużycia energii przez urządzenie. Klimatyzatory (o wydajności chłodniczej 12kW) klasyfikowane są w siedmiu różnych kategoriach (A do G), w zależności od zużycia energii i oznaczane kolorem odpowiadającym kategorii, do której należą. Najbardziej efektywne jednostki znajdują się w kategorii A i oznaczane są zieloną strzałką na etykiecie, natomiast najmniej efektywne jednostki otrzymują kategorię G, oznaczoną czerwoną strzałką na etykiecie. Użytkownik może w łatwy sposób porównać efektywność podobnych modeli urządzeń różnych producentów.
Na Etykiecie znajduje się logo i nazwa producenta; nazwa jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (*)
KLASA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ JEDNOSTKI W TRYBIE CHŁODZENIE:A EER > 3.20B 3.20 ? EER > 3.00C 3.00 ? EER > 2.80D 2.80 ? EER > 2.60E 2.60 ? EER > 2.40F 2.40 ? EER > 2.20G 2.20 ? EER
Nazewnictwo
SZACUNKOWE ROCZNE ZUŻYCIE ENERGIITa liczba wskazuje przybliżoną ilość energii zużywanej przez urządzenie w ciągu roku, wyliczoną w oparciu o standardowy model gospodarstwa domowego. Roczne zużycie energii wyliczane jest poprzez pomnożenie całkowitego poboru mocy przez średnią 500 godzin pracy urządzenia w roku w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Aby obliczyć roczny koszt energii, wystarczy pomnożyć podaną liczbę przez cenę energii.

MOC CHŁODNICZA
Moc chłodnicza zdefiniowana jest jako wydajność chłodnicza urządzenia w kW, pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu.żne jest, aby wybrać urządzenie klimatyzacyjne o mocy wystarczającej dla wymaganego chłodzenia/grzania. Jednostka o zbyt dużej mocy będzie się często włączać i wyłączać, co zmniejszy jej trwałość użytkową - natomiast zbyt słaba jednostka nie zapewni właściwego chłodzenia/grzania. Aby określić odpowiednią moc, należy skontaktować się z producentem, lokalnym dealerem lub instalatorem.
WSKAŹNIK EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ (EER)Jest to moc chłodnicza urządzenia podzielona przez ilość energii elektrycznej niezbędnej do jej osiągnięcia (całkowity pobór energii). Im wyższy wskaźnik EER, tym większa efektywność energetyczna. typ Typ jednostki: wskazuje, czy urządzenie ma funkcje chłodzącą, czy chłodząco-grzewczą. Sposób chłodzenia: wskazuje, czy jednostka jest chłodzona powietrzem, czy wodą.
MOC GRZEWCZAMoc grzewcza zdefiniowana jest jako wydajność grzewcza urządzenia w kW pracującego w trybie grzania przy pełnym obciążeniu.
KLASA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ URZĄDZENIA W TRYBIE GRZANIE:A COP > 3.60B 3.60 ? COP > 3.40C 3.40 ? COP > 3.20D 3.20 ? COP > 2.80E 2.80 ? COP > 2.60F 2.60 ? COP > 2.40G 2.40 ? COPPoziom głośności: tylko dla jednostek przenośnych.(*): W przypadku systemu ‘Multi’ Daikin opisuje tylko jedną jednostkę zewnętrzną z maks. 2 jednostkami wewnętrznymi (jednostki ścienne) - inne jednostki opisane są w broszurze systemu Multi.


Klimatyzacja, montaż, serwis | qlimatyzacja@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego